AKAD Yönetim Kurulu

SayınProf. Dr. izzettin DOGAN

Cem Vakfı Genel Başkanı.

02.11.2013

Sayın Hocamız; Çeyrek asırdır Alevi haklarının kazanılması için yaptığınız çahşmalan.verdiğinlz mücadeleleri bu kısacık mektuba sığdırmak mümkün değil, Kurduğunuz Vakıf, radyo, televizyon kanalı sayesinde sesimizi duyurabildik, yayınladığınız kitaplar, düzenlediğiniz konferans ve sohbet toplantılarıyla, Aleviliğin ne olduğunu anlatabildik. Sayenizde yapılan bir çok çalışmalarla birlikte, bu gün altıncısı düzenlenen, Uluslararası Anadolu inanç Önderleri toplantılarıyla dünyaya sesimizi duyurduk,' ülkemiz dışındaki alevi kardeşlerimizi tanıdık - tanıştık. Yapmış olduğunuz çalışmaları yadsımak mümkün değil, bu çalışmalarınızdan dolayı Alevi İslam inanırları olarak size şükranlarımızı sunarız. Sayın Hocamız; Alevi hak mücadelesinin gelmiş olduğu bu aşamada, hepimizin öncelikli hedefi bu güne kadar dile getirmiş olduğumuz taleplerimizin. Anayasanın ve yasaların teminatı alnda karşılanması için elbirliği - güç birliği ile çalışmak olmalır. Diyanet işleri Başkanlığı, bütün inançlara eşit mesafede olacak şekilde yeniden yapılandırılmadan, Alevi islam inanırları tarafından yapılmış ve yapılacak olan Cem Evleri ve Mescitlerimize, ibadethane statüsü verilmeden, yasaların teminatı altında olmadan yapılacak çalışmalan, Alevilerin Hak Mücadelesine olumlu katsı olmayacaktır. Tarih boyunca olduğu gibi, günümüzde de Alevilerin dirliğini - birliğini bozmak için çalışmaların, gayretlerin olduğunu şüphesiz en iyi bilenlerdensiniz. Çeşitli konuşmalarında, Tunceli Alevileri, Nusayri Alevileri diyerek, Alevileri ve Aleviliği aşağılayan kişinin, Cami - Cem Evi projesine destek vermesini, biz Alevileri ayrıştırmak ve inanç anlamında asimile etmek için art niyetli bir davranış olarak görüyoruz.

Sayın Hocamız; Sizin bir ömre sığdırdığınız Alevilerin Hak Mücadelesi çalışmalarınızı, iSKENDERUNVE ADANA ALEVi KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEKLERiYönetimleri olarak minnetle anıyoruz. Yaptığınız çalışmalarda Alevi Camiasının yararlarını birinci derecede dikkate aldığınıza inanıyoruz. Ancak; Cami - Cem Evi projesinin ülke genelinde Aleviler arasında huzursuzluğa ve ayrışmalara sebep olduğu da bir gerçektir. Taleplerimizin, yasaların teminatı altında karşılanmasından sonra, Cami - Cem Evi veya benzer projelerin gündeme getirilmesi epimizin hayrına olacaktır. Bu konudakiçalışmalarınızı tekrar gözden geçirmenizi diler, saygı vesevgilerimizi sunarız.

AKAD iSKENDERUNALEVi KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEGi - Yönetim Kurulu adına Bşk. Nihat YENMiş

AKAADANA ALEVi KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA DERNEGi. Yönetim Kurulu adına Bşk. HasanATICI

 Sayın MuratBARDAKÇI,(Haber Türk Gazetesi köşe yazarı)

 

          9 Eylül 2011 tarihli Haber TÜRK ‘teki yazınızı bir dostumun  beni araması ile okudum.Bütün gün düşündüm durdum.Bu kadar  ucuz gazetecilik nasıl olur diye..Demek ki, oluyor. Sanırım siz Aleviliği ve Nusayriliği çok iyi bilen bir zatsınız.Hatta islamı ve diğier dinleri de çok iyi bilensiniz!

         Ben 57 yaşımda NUSAYRİ Alevisiyim.Bu yaşıma kadar sizin bizimle ilgili bu düşüncelerinizi ben gerçekten bilmiyordum.Adımızın Akdeniz Alevilieri olarak sırf Anadolu Alevilerinden ayırmak için konduğunu sizden öğreniyorum.İsimlerin konulma sebebini bilmeme rağmen sizin bu yaklaşımınız bunu da alt üst etti.

          Bir kere “BATINI” diyorsunuz ve bu konuda fikir yürütüyorsunuz.Batıni demek gizli  demek.Sahibi tarafından nasıl ifşa olunur.Ben anlamıyorum.Siz ve sizin gibi yazarlar bu konuya o kadar takmışlar ki,benim Nusayri olarak bilmediğim ve sahip olduğum inançla asla alakası olmayan,hatta okuduğumda benim bile hayrete düştüğüm yakıştırmalara sizler o kadar inanmışsınız ki,sizi muhatap kabul edip yazmak bile ayıplanacak bir durum gibi tarafımdan algılanıyor.Ama bu günlerde bize o kadar saldırılıyor ki adeta Siz gazeteciler için bir maden durumuna geldik.Suriyedeki yönetimi eleştireceğim derken bu inanç bireylerini sınır tanımadan ,sanki kötü yönetimin nedeni Nusayrilikmış gibi aşağılamaktasınız.Ben Türküm.Ama Nusyri Alevisi olmam size beni aşağlama hakkını vermeğe yetiyor.Siz gerçek bir gazeteci  iseniz yönetimlerin mezhep,dil ırk veya zümre ile alakalı olamayacağını bilirdiniz. Irak’ta Saddam azınlık olan Sünnilerin diktatoryasını mı kurmuştu.Kendi vatandaşına karşı kimyasal silah kulanırken hedef mi gözetiyordu.Ya da sizin anlayacağınız şekilde sorayım.Obama zenci.Buna bakarak Amerikayı Zenciler yönetiyor mu diyeceksiniz.Ama dersiniz, çünkü yaranamaya çalıştığınız kesimler bellidir.Ama yinede insaflı gördüm sizi,Konyalı bir meslektaşınız bu durumu öylesine işlemiş ki adres bile göstermiş”Tarsus ve Hatay “da yaşamaktalar şeklinde ve “Bunlara kafir muamelesi yapılması gerekir” diye de öğütte ve hedef göstermede bulunmuş.Ben sizi sadece Allaha havale ediyorum. Çünkü,gerçekten Allah her şeyi görendir ve bilendir.

           Bir de şu kitap yaklaşımınıza bakın.Kuran-nı Kerim dışında kutsal kitap kabul ediliyorsa mutlaka bir de Peygamber türetmeniz gerekmez mi? Acaba Nusayriler Hangi Peygambere İnanırlar.?Yoksa gözünüzden mi kaçmış!!

            Ben  bir Nusayri inanırı olarak“El Mecmu” kitabını ve kaynağı  samimiyetimle söylüyorum daha görmüş değilim.Ama siz bu kaynağı mutlak görmüş ve okumuşsunuzdur.Bana bunu lütfen iletin ben de okuyayım ki  ne olduğumu daha iyi bileyim! Yoksa siz de mi bu bilgileri”İBNİ TEYMİYYE” DEN aldınız.İnanın başka yerden olsa şaşardım.Çunkü Alevilere çamur atmada tek otoriter ve tarihi ters yüz etmede tek hünerdir.(Aslında sizler de geri kalmazsınız, çünkü bunlardan beslenenler tarihte hep olmuştur.)

            Sayın Bardakçı,gerçekler asla insanlar istiyor diye değişmez.Biz Aleviler Alevi İslam inancında kesinlikle birlik içindeyiz.İnancımız;Kuran-ı Kerim,Sünnet-i Nebevi ve Ehl-i Beyt öğretisi eksenlidir.Bunun Ulusu olmaz.Avrupa’daki Alevlik te aynı eksenlidir.Hayatta hiçbir şey bilmeseniz de tarih bilgilerini tarafsız ve kaynağından okusanız Aleviliğin İslamın özü olduğunu anlardınız..Ama elinizde değil.çünkü Allah Kur’an da yunus suresi 100.ayette “Allahın izini olmadıkça hiç kimse iman edemez.O,aklını kullanmayanların üzerine bir pislik karar kılar” buyurmuştur.

              Sayın Bardakçı Yazınızın sonunda Anadolu Alevilerinin indirildiği seviyeden rahatsızlığınızı politik bir ustalık olarak algılayarak göndermede geri kalmıyorsunuz.Ben merak ediyorum :Sizin seviyeniz ne acaba? Bir gün gerçeği algılamanız dileğimle.

 

                                                                                                                Nihat YENMİŞ                                                                       

 

                                                                                                      

Joomla templates by Joomlashine