AKAD Yönetim Kurulu

AKAD’IN FAALLİYETLERİ

 AKAD KÜLTÜR MERKEZİNİN TEMELİ ATILDI

 

            (AKAD) İskenderun Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. AKAD Başkanı Nihad YENMİŞ; “Muharrem” ayı içinde olduğumuzu hatırlattı. Hz. Hüseyin’in ve Ehlinin bu ayda zalimce katledildiğini, bu olayın tüm Müslümanların yüreğini burktuğunu söyledi. “Kerbela’da Hz. Hüseyin’e, ahfadına ve bu yolda şehit düşen tüm müminlere selam olsun. Onları ananlara selam olsun. Bu acıyla kavrulan yüreklere selam olsun. Allah’ım Onların yeri senin katında yüksektir. Allah’ım bizi onların ehlinden kıl.”sözleriyle bu elim olayın benzerinin Suriye’de yaşatılmaya çalışıldığını belirtti.

Emeviler, kendi iktidarlarını güçlendirmek ve Ehlibeyt’in nüfuzunu azaltmak için oluşturdukları siyasi anlayışın zamanla Ehlibeyt ve Alevi düşmanlığı şeklinde devam ettiğini, etkinsinin bugüne kadar hissettirildiğini belirtti. Sivas Katliamı ve  Kahramanmaraş Katliamı gibi Alevilere yönelik birçok saldırının bağnaz mülhitler tarafından yapıldığını hatırlattı.

            Tarih boyunca Alevilerin kendilerini ifade edemediklerini anlatan Nihad YENMİŞ; çeşitli iftira ve karalamalara uğradıklarını günümüzde de bazı yobazlar tarafından Alevilere yönelik tahkir ve kötüleme siyasetinin güdüldüğünü açıkladı. Aleviliğin İslam dininin ve Ehlibeyt anlayışının yolu olduğunu belirterek kendi inanç ve itikatlarını yaşamalarına fırsat verilmediğini söyledi. Alevi anlayışını yeni nesillere aktarmak ve din adamı yetiştirmek için eğitim gerektiğini, bu hakkın Alevilere verilmediğini açıkladı. Bu sorunun çözümü için devlet yetkililerinden çözüm istedi.        AKAD Kültür Merkezini 7200M2 alan olarak planladıklarını belirten N. YENMİŞ. Bu komplekste üç eğitim salonu, çok amaçlı konferans solonu, üç taziye salonu, beş vakit namazın eda edileceği mescit, 18 apart odadan oluşan misafirhane, Alevi öğretisini içeren kütüphane gibi bölümlerin olacağını söyledi. Bu merkezin inşası için hayırsever vatandaşların yardımlarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek tüm halkımızı yardıma çağırdı.

            İskenderun’un Mustafa Kemal Mahallesi’nde düzenlenen temel atma törenine İskenderun Kaymakamı Ali İhsan SU, Hatay Milletvekilleri Mevlüt Dudu, Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

            İskenderun Kaymakamı Ali İhsan SU ;  “Her vatandaşımızın mutluluğu görevlerimiz arasındadır. Bugün kültür merkezinin temelini atacağız. Hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Aleviliğin temelinde incitmemek, incinmemek, sevgi, saygı var. İslam’ın özünde sevgi, saygı, aşk, muhabbet var.” dedi ve konuşmasını kardeşlik sevgi ve barış içerikli bir şiirle tamamladı.

            İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. CİVELEK konuşmasında; “Bütün kültürler dünyaya bakan ayrı pencerelerdir. Ne kadar değişik pencerelerden bakarsak, dünya hakkında o kadar farklı bilgiye sahip oluruz. Ortadoğu’nun, yakın komşularımızın sıkıntılar ve sorunlar yaşadığı bir dönemde, her inançtan her kesimden insanların, karşılıklı sevgi, saygı, dayanışma ve hoşgörü anlayışı içerisinde bir arada olması

mutluluk vericidir.”dedi.  İskenderun AKAD yönetimine ve üyelerine teşekkür etti. Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek; “İnançlarımızı özgürce yaşayabiliyorsak, düşüncelerimizi ifade edebiliyorsak bunu Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Mustafa Kemal Atatürk’e minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde bir aradayız, fikirlerimizi paylaşıyoruz. Bunu devam ettireceğiz.”diye konuşmasını sürdürdü.

            Törende Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, İlçe Müftü Vekili,  Adana AKAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Atıcı da konuştu.

              İskenderun’daki Alevi düşünce ve kanaat önderi Şeyh Mahmut Reyhani konuşmasında, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’e, bu konuda katkı sağlayan herkese teşekkür etti.Sonra Kültür Merkezi’nin temeli protokol üyeleri tarafından atıldı.

GADİR HUMM BİATI HEYECANI BİNLERİ SARDI

          İskenderun AKAD, ilk büyük organizasyonunda Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirdiği Gadir Hum Biati konulu konferansa binlerce kişi katıldı. Orada atmosfer büyüleyiciydi. Hz.Muhammed’in Hz.Ali’yi vasi, veli tayin ettiği gün olarak bilinen ve  Alevi toplumu tarafından kutsal kabul edilen günde  İskenderun Kapalı Spor Salonu’nu dolduran binlerce vatandaş, önce saygı duruşunda bulundu. Coşkuyla İstiklal Marşı’nı hep bir ağızdan okudu.

            Kur’an-ı Kerim tilaveti sunan AKAD İnanç Önderlerinden Kemal Gündüz, salonu dolduran binlerce insana unutulmaz bir Kur’an-ı Kerim ziyafeti sundu.    Konferansa katılan AKAD İnanç Önderi Hüseyin Şanlı; “Gadir Biatı’nı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Zeliha Etoz, “Güneşin Doğduğu Yerde Barış” Konusunu, Şam Üniversitesi Tarih Bilimi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Yuva, “Aleviliğin Tarihi Süreci” Konusunu, ÇukurovaÜniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard.Doc.Dr.Taylan Koç, “Siyasetin Dili ve Ötekileştirme” Konusunu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Arş.Gör.Hakan Mertcan ise “Türkiye’de Laiklik ve Aleviler” konusunu aktardılar.

          AKAD Başkanı Nihad YENMİŞ konuşmasında; “Aleviliği Ali’yi sevmek olarak algılayarak hafife almak, tek kelimeyle cahilliktir. Bugün yapılmak istenen Aleviliğin Ali sevgisine indirgenerek, İslam dışı gösterilme çabasıdır. Oysa Alevilik; Allah’ı bilmektir, Peygamberi bilmektir, Kuran-ı Kerim’in emir ve buyruklarını kabullenmektir, kula kulluğu reddetmektir, insanlar arasında ayrım yapmamaktır, insanları insan oldukları için sevmektir, emeğe saygıdır. Özgürlükleri sağlamak, savunmak ve korumaktır. Alevilik, insanlarda din, ırk, dil, cinsiyet ayrımı yapmadan herkesi eşit görmektir. Alevilik, adaleti mülkün temeli olarak görmektir. Alevilik, çocukları bizden sonraki nesiller için yetiştirmektir. Mazlumun yanında zalime karşı çıkmaktır. Biz bunu böyle kabul ediyor, böyle biliyoruz.”dedi.

            İskenderun İlçe Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ise şöyle dedi: “Bir mecliste Allah’tanbahsedilirse, Resulallah’tan bahsedilirse Ehli-Beyt’ten bahsedilirse oraya Allah’ın rahmeti iner. Ben burada bugün kardeşliği görüyorum. Birlik ve beraberliği görüyorum. ‘Ancak müminler kardeştirler.’ ayetinin tecellisini görüyorum.”dedi.          Konuşmacıların büyük beğeni toplayan konuşmaları salonda bulunan binlerce kişi tarafından ayakta alkışlandı.

 

                                                                                              AKAD YÖNETİMİ

DERNEĞİMİZİN FAALİYETLERİ

 

Derneğimiz, 28/05/2008 tarihinde dayanışma ve kardeşlik yemeği düzenledi. Toyota Plaza’ da yapılan dayanışma ve kardeşlik yemeğine çok sayıda üye ve dost katılımı gerçekleşti. Bu katılım, derneğin toplumda kabul görmesi açısından önemli bir gösterge olarak algılanmıştır. Gecede topluma birlik ve beraberlik mesajının yanı sıra Atatürk İlke ve Devrimlerine sahip çıkmanın önemi vurgulanırken, laik Cumhuriyetin yıpratılmasına müsaade edilmemesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği hatırlatıldı.

Dernek Başkanı Nihad YENMİŞ, yemeğin açılış konuşmasında şunları vurguladı:

“Derneğimizin ‘dayanışma ve kardeşlik’ yemeğine hoş geldiniz. Hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Derneğimiz; bu etkinliği -kuruluşu çok yeni olması nedeniyle- kendini tanıtma, kardeşliği pekiştirme ve toplumun siz duyarlı bireylerinin aramıza katılımını teşvik amacıyla düzenlemiştir. Bu birliktelik hiç kuşku yok ki bize güç verecek ve azim kazandıracaktır.

Saygı değer konuklar! Alevi-Nusayri inancını taşıyan, millî değerlere ve Atatürk İlke ve Devrimlerine sıkı sıkıya bağlı ve bunların yılmaz savunucuları olan temiz bireylerin sesi olan AKAD, Türkiye Cumhuriyeti’ nin yarattığı kültür değerlerine ve dini kardeşliğe sahip çıkmak ve toplumun dini ve kültürel değerlerinde başvuru mercii olmak için vardır. AKAD, bin dört yüz yıllık inanç mirasını yaşatmak, bunları toplumun bilgisine doğru bir şekilde sunmak ve aynı zamanda alanında uzman, çağdaş, laik, Atatürkçü inanç önderlerini yetiştirmek için vardır. Kısacası AKAD; çağdaş Atatürk Türkiye’ sinde kardeşliği, birlikte yaşama arzusunu, barış ve dostluğu sürekli kılmayı ve bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü korumayı kendine ilke edinmiş bir demokratik kitle örgütü olarak vardır.

Saygı değer konuklar! Bazı çalışmalarımızda sizlere ulaşmada, yeterli eleman ve donanımızın olmayışından dolayı güçlük çekiyoruz. En kısa zamanda bu sıkıntımızı çözmek için gayret edeceğiz. Böyle güzel bir topluluğu bir arada bulmuşken AKAD olarak bir yıl boyunca neler yaptık, onu belirtmek istiyorum.

1) İlçemizde ve beldelerimizde tanıtım toplantıları yaptık.

2) Fikir ve ilim konularında bilgi aktarımı için AKAD adlı dergi çıkardık.

3) İlçemiz dışındaki kardeşlerimizle iletişimi sağlamak için web sitesi kurduk.

4) Değişik zamanlarda basında çıkan ve bizleri rencide eden konularda cevap niteliğinde basın açıklaması düzenledik.

5) Dernek binamızda cumartesi günleri söyleşiler düzenledik ve bunu düzenli olarak yürüttük.

Değerli dostlar, bizim güçlenmemiz sizlerin katkı ve katılımıyla olacaktır. Ağaç yaprağıyla gürler atasözünü hatırlatarak sizleri Derneğimize üye olmaya ve Derneğimizi toplumun geniş kesimine hep beraber yaymaya davet ediyorum.

Sözlerimi bitirirken gecemize katılıp bizlere katkı sağladığınız ve çalışma şevki verdiğiniz için sizlere tekrar teşekkür eder, gönlünüzce bir gece geçirmenizi dilerim.

Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

Mahalli sanatçı Semir RAY’ ın da renk kattığı gecede konuklar gönüllerince eğlendiler. Gecenin bitiminde bu tür etkinliklerin tekrarı temennisinde bulunan konuklar memnuniyetlerini dile getirerek Dernek yönetimine teşekkür ettiler.

 

Derneğimiz, Profesör Doktor Alemdar YALÇIN’ın hazırlayıp sunduğu ve Anadolu’nun kültür mozaiğinin işlendiği “48 PERŞEMBE” adlı programa dünyanın değişik yerlerinden gelen yoğun istek üzerine canlı yayınla katılmıştır. Bu programda ilk olarak AKAD İnanç Önderleri Kurulu Başkanı Şeyh Mahmut REYHANİ; yazar, şair, araştırmacı ve tarihçi, kimliğiyle tanıtıldı. İnanç Önderleri Kurulu üyelerinden Şeyh Hüseyin ŞANLI ile Şeyh Davut TÜMKAYA programa konuşmacı olarak katıldılar. Derneğin tanıtımı ise AKAD Başkanı Nihad YENMİŞ tarafından yapıldı. Alevi-Nusayrilikle ilgili sorulara bilimsel ve tarihi bir yaklaşımla yanıtlar verildi. Program süresince dünyanın birçok ülkesinden gelen mesaj ve e-mailler programa olan ilginin ne kadar büyük olduğunun göstergesiydi. İlk kez böyle bir programa katılan Derneğimizin konuya hâkimiyeti, Alevi-Nusayri inancının doğru anlatılması ve inancımız hakkındaki ön yargıların yıkılması açısından AKAD’ın başvuru mercii olduğunu göstermiştir. 

Joomla templates by Joomlashine